Aleksandra Jaeschke

architect, Assistant Professor of Architecture and Sustainable Design, University of Texas

keynote speaker

Urodzona i wychowana w Polsce, posiada stopień Doctor of Design Harvard Graduate School of Design oraz AA Diploma Architectural Association w Londynie. Aleksandra posiada licencję zawodową we Włoszech, gdzie praktykowała w AION, pracowni architektonicznej, którą współzałożyła i współkierowała wraz z Andreą Di Stefano, aż do przeprowadzki do USA. W 2011 roku Aleksandra otrzymała nagrodę Europe 40 Under 40 przyznaną przez European Centre for Architecture, Art, Design & Urban Studies and Chicago Athenaeum. Podczas studiów w Harvard Graduate School of Design koordynowała projekt Turtle Mountain Band of Chippewa Indians Housing Research and Prototype Design, badając kwestie wbudowanej energii, transportu i pozyskiwania materiałów.
Zainteresowania Aleksandry rozciągają się od różnych podejść do zrównoważonego rozwoju i ekologii, przez wielowymiarowe, integracyjne strategie projektowe, aż po rolę architektów w projektach transdyscyplinarnych. W swojej pracy doktorskiej “Green Apparatus”: Ecology of the American House According to Building Codes badała, w jaki sposób przepisy budowlane w połączeniu z zielonymi technologiami i zachętami finansowymi kształtują projektowanie zorientowane na środowisko i świadomość ekologiczną. W 2019 roku Aleksandra Jaeschke była laureatką Wheelwright Prize, grantu podróżniczego przyznawanego przez Harvard Graduate School of Design i wspierającego śledcze podejście do współczesnej architektury.

fot. Fabrizio Darold, 2019

Tomasz Pągowski

projektant, prowadzący programy telewizyjne, dyrektor kreatywny IMATHOME

keynote speaker

Jeden z czołowych propagatorów zrównoważonego projektowania w Polsce. W swoich programach telewizyjnych (Remont w 48h, Projekt LOKALny) przekonuje Polaków, do odpowiedzialnego kreowania przestrzeni domów i lokali użytkowych. Jest aktywnym uczestnikiem dyskusji branżowych toczonych w przestrzeni publicznej.
Jako wegetarianin z 30-letnim stażem do problematyki wpływów antropogenicznych na środowisko naturalne podchodzi również od strony odpowiedzialności moralnej i empatii, której często brakuje w dyskusji naukowej.
Projektowaniem wnętrz oraz mebli zajmuje się od 20 lat. Ukończył 5-letnie studia Konserwacji Drewna Zabytkowego na SGGW/ASP w Warszawie. Autor niezależnych projektów tworzonych we współpracy z wieloma czołowymi markami.

Stephen richardson

Head of Projects – Europe Regional Network, World Green Building Council

keynote speaker

Stephen Richardson jest szefem projektów w Europe Regional Network, europejskiej części World Green Building Council. Jest on odpowiedzialny za bieżące prace i przyszłe projekty, a także pomaga w pogłębianiu zaangażowania europejskich GBC w projekty globalne. Nadzoruje również uruchomienie nowego “Think Tanka” sieci europejskiej, ważnej platformy dla liderów, która umożliwia jej członkom realizację najnowocześniejszych projektów.
Stephen jest inżynierem ds. usług budowlanych i pracował w doradztwie, samorządach lokalnych i badaniach przemysłowych. Ma doświadczenie w dziedzinie energii i redukcji emisji dwutlenku węgla w budynkach oraz pracował nad certyfikacją energetyczną budynków i zrównoważonym rozwojem. Zanim dołączył do WorldGBC, ukończył doktorat branżowy (EngD) w Sainsbury’s i University of Reading, skupiając się na niepewności związanej z projektami i decyzjami inwestycyjnymi w zakresie emisji dwutlenku węgla w budynkach.

michał kacprzyk

student, politechnika poznańska

young eco trendsetter

Obecnie student II roku na kierunku Architektura na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Były stażysta w biurze architektonicznym  Open Architekci w Warszawie.
Michał jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów architektonicznych oraz projektowych, na podstawie których powstało kilka publikacji. Ambitny i pracowity miłośnik architektury i urbanistyki.
Zaprojektował miasto przyszłości. Jego praca „NewThink” została dostrzeżona i wyróżniona pośród 200 zgłoszeń z całego świata. Jako jedyny z Polski trafił do finału Międzynarodowego Konkursu Architektonicznego SkyCity Challenge 19, który typuje innowacyjne projekty mogące w przyszłości zrewolucjonizować rynek mieszkaniowy.

anna baczkowska

Technical Sales Manager Central Europe North & Scandinavia, Knauf Armstrong Solutions

Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z branżą budowlaną związana od ponad 20 lat. Nieustanne poszerza swoją wiedzę, ukończyła m.in. studia podyplomowe w zakresie konserwacji zabytków, zarządzania MBA w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także kursy menedżerskie i szkolenia trenerskie.
Od kilkunastu lat wspiera w kwestiach projektowych, akustycznych i technicznych zespół doradców firmy Armstrong, a także deweloperów, architektów i firmy budowlane realizujące największe inwestycje użytku publicznego. Jest ekspertką w tematyce nowoczesnych rozwiązań w budownictwie i projektowaniu, w tym m.in. w obszarze kształtowania właściwego środowiska akustycznego, projektowania w technologii BIM oraz certyfikacji ekologicznej czy standardów WELL w budynkach.

aleksandra baksik

Brand & Sustainable Development Manager, Aluprof

Od 14 lat związana z marką Aluprof. Ukończyła Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową na kierunku Zarządzania i Marketingu. Gromadziła doświadczenie podczas współpracy projektowej na rynkach eksportowych firmy Aluprof między innymi Wielkiej Brytanii, Holandii czy USA. Lider Zrównoważonego Rozwoju. Prywatnie: podróżnik – miłośniczka architektury, natury, muzyki, jogi i roweru. Orędowniczka Społecznej Odpowiedzialności Biznesu – wierzy, że harmonia pomiędzy światem biznesu a światem natury jest możliwa przy zachowaniu wrażliwości na prawdziwe wartości.

dorota bartosz

ekspert, polskie stowarzyszenie budownictwa ekologicznego plgbc

Ekspert w Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC, realizującym międzynarodowe projekty Smarter Finance for Families oraz Build Upon, związane m.in. z efektywnością energetyczną budownictwa mieszkaniowego, istniejącego i nowopowstałego.
Doktor inż. z ponad 20 letnim doświadczeniem dydaktycznym i naukowo-badawczym zdobytym na Politechnice Śląskiej w Katedrze Ogrzewnica, Wentylacji i Techniki Odpylania.
Dydaktycznie związana z tematyką ochrony cieplnej budynków, systemów wentylacji i klimatyzacji, przepływu ciepła, procesów ogrzewania oraz diagnostyki energetycznej w budownictwie. Wykładowczyni kilkudziesięciu edycji studiów podyplomowych: Audyting energetyczny w budownictwie na potrzeby termomodernizacji oraz oceny energetycznej budynków.

victoria Burrows

director, advancing net zero, world green building council

Victoria jest dyrektorem pionierskiego, światowego projektu World Green Building Council – Advancing Net Zero,  mającego na celu zapewnienie, że wszystkie budynki będą miały zerową emisję dwutlenku węgla netto do 2050 roku. W tej roli, Victoria nadzoruje i wspiera green building councils uczestniczące w projekcie, jak również szereg innych partnerstw, które zapewniają finansowanie, wsparcie, oraz marketing i komunikację. Odpowiada także za projekt Net Zero Carbon Buildings Commitment.
Dzięki silnemu doświadczeniu w obszarze zrównoważonego rozwoju, począwszy od usług doradczych świadczonych po stronie klienta, poprzez doradztwo w zakresie narzędzi ratingowych dla zielonych budynków, a skończywszy na stanowisku kierownika ds. zrównoważonego rozwoju u głównego międzynarodowego wykonawcy, Victoria wnosi unikalną perspektywę do projektu Advancing Net Zero.
Victoria ukończyła Architekturę i Projektowanie Środowiskowe na Uniwersytecie w Nottingham, jest współautorem książki: A Whole System Approach to High-Performance Green Buildings.

Sylwia Buźniak

koordynator sprzedaży, sprzedaż b2c, innogy Polska

Ekonomistka i działaczka społeczna angażująca się w ochronę środowiska.
Z innogy Polska związana od 10 lat, gdzie swoją energią wspiera rozwój produktów oraz rozwiązań ekologicznych na rynku deweloperskim. Jako ekspert branży energetycznej współpracuje z firmami deweloperskimi w obszarze kształtowania w Polsce zrównoważonego budownictwa.
Świat fotowoltaiki, elektromobilności oraz OZE jest dla niej priorytetem w tworzeniu zielonych miast.

monika dębska-pastakia

partner, prezes zarządu, knight frank

Monika jest dyplomowanym rzeczoznawcą majątkowym, licencjonowanym brokerem, członkiem nadzwyczajnym Royal Institution of Chartered Survyeors (RICS) od 1991 roku oraz członkiem Royal Town Planning Institute (RTPI) od 1989 roku w Wielkiej Brytanii. Jest również akredytowanym mediatorem RICS w obszarze nieruchomości komercyjnych.
Posiada ponad 30-letnie doświadczenie w zakresie doradztwa deweloperskiego i finansowego nieruchomości, wycen jak również strategicznego zarządzania portfelami nieruchomości. Ukończyła studia w zakresie Town Planning na South Bank University w Londynie oraz Estate Management w College of Estate Management Reading University w Wielkiej Brytanii. Pracowała m.in. w londyńskiej firmie Montagu Evans oraz w Price Waterhouse. Od 1998 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu firmy Knight Frank w Polsce. W latach 2011-2014 pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu RICS Polska. Aktualnie jest Przewodniczącą grupy roboczej RICS Alternative Dispute Resolution.
Popularyzatorka i wielka zwolenniczka prośrodowiskowych standardów i certyfikatów w budownictwie komercyjnym, takich jak BREEAM, WELL i Fitwel.

katarzyna dulko-gaszyna

country sustainability manager, ikea deutschland verkaufs-gmbh

plgbc green building awards – podsumowanie

Katarzyna Dulko-Gaszyna od sierpnia 2020 r. zajmuje stanowisko Conutry Sustainability Manager w IKEA Deutschland Verkaufs-GmbH. Przedtem, od 2011 r., była odpowiedzialna za realizację strategii i działań zrównoważonego rozwoju w sieci sklepów IKEA w Polsce. Wcześniej kierowała działaniami CSR w branży wydawniczej (grupa mediowa RASP). Główne obszary eksperckie to odpowiedzialna konsumpcja i komunikacja, strategia zrównoważonego rozwoju produktów i usług, zarządzanie surowcami wtórnymi z naciskiem na gospodarkę obiegu zamkniętego, fotowoltaika prosumencka oraz zaangażowanie społeczne biznesu.

Ukończyła studia m.in. z zakresu politologii oraz zarządzania środowiskowego na Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Warszawskiej oraz na niemieckich Uniwersytetach w Hamburgu i Bremie. Mieszka z rodziną w Warszawie, pochodzi z Oświęcimia.

szymon firląg

adiunkt, zespół zrównoważonego rozwoju, wydział inżynierii lądowej, politechnika warszawska. Związek pracodawców producentów materiałów dla budownictwa

Szymon prowadził badania na Passivhaus Institut w Niemczech, gdzie miał okazję przebywać, jako stypendysta Fundacji Nowickiego oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt. Dzięki stypendium Centrum Studiów Zaawansowanych PW pracował nad algorytmami kontroli dla inteligentnych okien w Lawrence Berkeley National Laboratory w USA.
Współpracował z Buildings Performance Institute Europe z Belgii, Research Executive Agency Komisji Europejskiej, Narodową Agencją Poszanowania Energii, Krajową Agencją Poszanowania Energii i Fundacją Poszanowania Energii, gdzie zajmował się projektami związanymi z efektywnością energetyczną budynków. Był zaangażowany w proces projektowania, budowy i certyfikacji z pierwszych budynków pasywnych i energooszczędnych w Polsce.
Jest autorem licznych artykułów i książek, brał udział w kampaniach promujących budownictwo energooszczędne w Polsce.

ryszard frycowski

kierownik działu doradztwa technologicznego, tikkurila polska

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Z branżą budowlaną związany od ponad 20 lat, najpierw w Saint Gobain Isover Polska, a obecnie w Tikkurila Polska. W obu firmach odpowiedzialny za wsparcie techniczne dla firm wykonawczych, projektowych oraz inwestorów/deweloperów. W Tikkurila Polska kieruje pracami zespołu Doradców Technologicznych.

aleksandar hadzhiivanov

green economy specialist at environmental and sustainability department, european bank for reconstruction and development

Alex pracuje dla EBRD od 2008 r. w zakresie zielonych inwestycji, a w szczególności projektów w zakresie środowiska budowlanego, finansowanych przez Bank w całym regionie EBRD. Uczestniczył w działaniach dialogu politycznego, opracowywaniu długoterminowych strategii renowacji budynków, planach dekarbonizacji, opracowywaniu nowych instrumentów finansowania i produktów związanych ze zrównoważonymi inwestycjami w zasoby w sektorze budowlanym: zielone kredyty hipoteczne, instrumenty finansowania po stronie popytu, zrównoważone fundusze nieruchomości itp.
Alex jest członkiem Energy Efficiency Financing Institution Group (EEFIG), Technical Working Group at the Climate Bond Initiative oraz członkiem Rady Doradczej Inicjatywy Build Upon.
Od marca 2020 r. Alex pracuje w Izbie Rozliczeniowej EBRD – GET Clearing House. Jest to wewnętrzne nieformalne forum dyskusyjne, które dąży do konsensusu wśród banków, ekonomistów i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska w sprawie zielonych inwestycji i korzyści z poszczególnych projektów przedłożonych do przeglądu wewnętrznego.

piotr jałowiecki

Dział Eksportowego Wsparcia Technicznego, Aluprof

Projektant specjalista, od 4 lat związany z marką Aluprof. Od 23 lat w branży okiennej. Doświadczenie projektowe zdobywał na rynku irlandzkim i brytyjskim. Prywatnie gitarzysta w zespole rockowym, interesuje się architekturą i fotografią.

piotr jurkiewicz

architekt IARP, wiceprezes zarządu OW SARP ds. architektury kryzysu klimatycznego. Architekci dla Klimatu

Absolwent WAPW, współwłaściciel warszawskiej pracowni ArDJ, certyfikowany projektant budownictwa pasywnego, sędzia konkursowy SARP, współzałożyciel Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP, od października 2019 r. wiceprezes zarządu OW SARP ds. architektury kryzysu klimatycznego.

zofia kijak

sustainability and wellbeing coordinator, hb reavis poland

Ponad 25-letnie doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz projektowaniu obiektów użyteczności publicznej nabyła pracując w sektorze publicznym i prywatnym w międzynarodowych firmach architektonicznych i deweloperskich w Polsce, Australii i Szwecji. Od połowy lat 90. była pionierem idei ”Less Waste” (waste prevention/recycling) w Australii, wprowadzając jej zasady w projektowaniu i realizacji dziesiątków tysięcy metrów kwadratowych przestrzeni biurowych dla rządu Stanu Queensland.
Ukończyła wydział architektury na Politechnice Warszawskiej, studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami na Queensland University of Technology w Brisbane (Australia) oraz malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Posiada Verified Certificate w dziedzinie urbanistyki z Harvard University. Aktualnie jest zaangażowana w certyfikację WELL i Obiekt bez Barier budynków HB Reavis w centrum Warszawy.

aleksander korytowski

inżynier ds. energetyki, kierownik projektu, sweco consulting

Aleksander Korytowski jest inżynierem ds. energetyki i kierownikiem projektu w Sweco w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie na kierunkach Energia (Uniwersytet Heriota-Watta) oraz Mechanika i budowa maszyn (Politechnika Poznańska). Jego doświadczenie obejmuje realizację projektów dotyczących termicznego przekształcania odpadów, spalania odpadów promieniotwórczych, strategii rozwoju OZE, paliw alternatywnych, magazynowania energii oraz odzysku energii z wykorzystaniem technologii ORC, pomp ciepła, plastic-to-fuel, zgazowania i fermentacji metanowej. Aleksander specjalizuje się w projektowaniu koncepcyjnym źródeł ciepła i energii elektrycznej, technicznym due dilligence i wdrażaniu innowacyjnych technologii energetycznych. Jest członkiem Energy Institute w Wielkiej Brytanii.

Alicja kuczera

dyrektor zarządzająca, Polskie Stowarzyszenie Budownictwa ekologicznego PLGBC
Przewodnicząca Europe Regional Network, World Green Building Council

Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC, jednej z ponad 70 organizacji green building councils działających na całym świecie, skupionych w ramach World Green Building Council.
Przewodnicząca Europe Regional Network w ramach World Green Building Council.
Absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz MBA na Coventry University.
Posiada ponad 15-letnie doświadczenie w środowisku biznesowym. Zarządzała międzynarodowymi projektami, współpracując z klientami i dostawcami z różnych kontynentów. Przed objęciem stanowiska Dyrektora Zarządzającego PLGBC, Dyrektor Handlowy w firmie Fortress S.A. oraz Project Manager w Erican Group w Malezji.

janneke leenaars

sustainability manager benelux, eastern europe and emerging markets, interface

Janneke dołączyła do Interface w styczniu 2020 r. Posiada szerokie doświadczenie w rozwoju organizacyjnym i tworzeniu pozytywnego oddziaływania społecznego i ekologicznego. Janneke pracowała w wielu sektorach, zarówno jako konsultant wewnętrzny, jak i zewnętrzny, coach i menedżer CSR. Ukończyła Uniwersytet w Tilburgu.
Jednym z jej motto jest: “Ty i ja mamy obowiązek wykorzystywać nasze wyjątkowe talenty i umiejętności dla dobra planety i ludzi; nie odziedziczyliśmy planety naszych przodków, ale pożyczamy ją od naszych dzieci”.

andrzej losor

dyrektor rozwoju sprzedaży i marketingu, członek zarządu, Górażdże Cement SA

Z Grupą Górażdże związany od ponad 15 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w strukturach sprzedażowych, pełniąc m.in. funkcję szefa regionu sprzedaży. Od 2013 roku zarządza działem marketingu i komunikacji Grupy Górażdże, pełniąc jednocześnie funkcję wiceprzewodniczącego rady programowej Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie. Jest aktywnie zaangażowany w prace stowarzyszeń branżowych m.in. Stowarzyszenia Producentów Cementu, Stowarzyszenia Producentów Betonu Towarowego, a także Polish Green Building Council. Z początkiem 2020 roku objął funkcję dyrektora rozwoju sprzedaży i marketingu, a od lipca 2020 roku pełni funkcję członka zarządu Górażdże Cement SA.
Ekonomista, absolwent Uniwersytetu Opolskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, a także prestiżowych międzynarodowych programów rozwojowych. Jest ekspertem w dziedzinie zarządzania procesami sprzedaży i doświadczeniami klientów, zarządzania zmianą i zrównoważonego rozwoju, a także trenerem biznesu.

marzena maj

prokurent, dyrektor handlowa, Smay

Z firmą SMAY związana od początku jej działalności, przez ostatnie 10 lat zaangażowana w rozwój innowacyjnych systemów bezpieczeństwa pożarowego. Współorganizatorka projektu badawczego oraz kampanii „Bezpieczna Ewakuacja”. Absolwentka POU-Oxford Brooks University i członkini Polskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP). Inicjatorka działań na rzecz zrównoważonego budownictwa. Prelegentka konferencji branżowych. Redaktor naczelna magazynu BuildVent. Aktualnie wspiera rozwój energooszczędnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa, np. iFlow (produkt firmy SMAY), który gwarantuje oszczędności eksploatacyjne dostosowując wydajność wentylacji do zmieniających się potrzeb użytkowników. Marzena to kobieta, która swoją energią i zaangażowaniem w bezpieczeństwo i ekologiczne budownictwo nieustannie zaraża innych. Dla niej edukacja, zdrowie i bezpieczeństwo użytkowników budynków to nie tylko słowa.

Julia Manning

associate director, senior environmental advisor, european bank for reconstruction and development

Środowiskowa i społeczna profesjonalistka z ponad 15-letnim doświadczeniem w projektach rozwojowych i doradztwie politycznym, ocenie oddziaływania na środowisko i na kwestie społeczne, monitorowaniu i ocenie projektów infrastrukturalnych, zwłaszcza w sektorze transportu, gospodarki komunalnej, energetycznej i górniczej.
Kluczowa wiedza specjalistyczna Julii obejmuje ocenę projektów technicznych, środowiskowych i społecznych, zgodność z polityką środowiskową i społeczną pożyczkodawcy, dyrektywy UE w sprawie ochrony środowiska, stosowanie dobrych praktyk międzynarodowych w zakresie zarządzania zagrożeniami środowiskowymi w infrastrukturze transportowej i energetycznej, zasoby naturalne i przemysł wytwórczy, mapowanie i zaangażowanie zainteresowanych stron, zwiększanie zdolności produkcyjnych EHS, strategię EHS i rozwój polityki.
Doświadczenie Julii w opracowywaniu i wdrażaniu projektów w sektorze infrastruktury łączy się z jej głębokim zainteresowaniem stosowaniem agendy zrównoważonego rozwoju w systemach finansowych w celu przesunięcia łańcucha inwestycyjnego w kierunku odpowiedzialnego, długoterminowego tworzenia wartości.

piotr masłowski

zastępca prezydenta miasta, miasto rybnik

Absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w Szkole Zarządzania UŚ w Chorzowie. Były prezes Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS). Działacz organizacji pozarządowych, współzałożyciel Forum Obywateli Rybnika. W 2011 roku został powołany do zespołu doradczego przy kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ds. Rozwiązań Finansowych i Prawnych w zakresie Działalności Społecznej i Obywatelskiej.
Obecnie Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika odpowiedzialny między innymi za politykę społeczną miasta, sport, kontakty z organizacjami pozarządowymi oraz pozyskiwanie zewnętrznych źródeł finansowania.

waldemar niedziela

commercial building solutions business developer, somfy polska

Z firmą Somfy Polska związany od 2007 r. Ekspert w dziedzinie automatyki budynkowej, inteligentnych systemów sterowania i zrównoważonego budownictwa. Z dużym sukcesem i skutecznością prowadzi strategiczne projekty inwestycyjne budynków użyteczności publicznej we współpracy z inwestorami, deweloperami, biurami projektowymi i pracowniami architektonicznymi. Należy do Stowarzyszenia Nowoczesne Budynki.

Martyna obarska

redaktorka wicenaczelna, Magazyn Miasta

Redaktorka wicenaczelna Magazynu Miasta. Antropolożka miasta. Bada inicjatywy na styku architektury, urbanistyki i działań społecznych. Ponadto specjalizuje się w tematyce wykorzystania nowych technologii w mieście. Prowadzi warsztaty badawcze i szkolenia z urzędnikami, przedstawicielami organizacji pozarządowych i inwestorami. Wykłada w School of Ideas (Uniwersytet SWPS).

fot. Krzysztof Pacholak

magdalena pios

architektka, Architekci dla klimatu

Architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, studiów podyplomowych Budownictwo z drewna na Uniwersytecie w Bern oraz Zarządzanie projektami na Akademii Leona Koźmińskiego, współautorka budynków certyfikowanych LEED Gold, LEED Platinum i BREEAM Outstanding, w latach 2018-19 sekretarz, a obecnie przewodnicząca Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, współorganizatorka akcji Architekci dla klimatu.

konrad płochocki

dyrektor generalny, polski związek firm deweloperskich

Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Radca prawny. Ukończył z wyróżnieniem Prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowe studia Rynek Nieruchomości i Bankowość Hipoteczna. Pracował w międzynarodowych kancelariach i instytucjach związanych z rynkiem nieruchomości. Brał udział w licznych procesach legislacyjnych, między innymi w tworzeniu tzw. ustawy deweloperskiej.
Jest autorem publikacji prasowych z zakresu ksiąg wieczystych, hipoteki i ustawy deweloperskiej oraz prelegentem na seminariach i szkoleniach dotyczących polskiego prawa nieruchomości, hipotecznego i finansowania nieruchomości. Wykładowca na Podyplomowych Studiach Menadżerskich dla Deweloperów współorganizowanych przez PZFD oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Należy do Rady Dyrektorów Europejskiej Unii Deweloperów (European Union of Developers and House Builders), Komitetu Ekonomicznego BIAC przy OECD oraz komitetu wykonawczego Urban Land Institute Poland. Posiada licencje syndyka oraz pośrednika w obrocie nieruchomościami.

artur pollak

Prezes Zarządu, APA Group
członek zarządu, polskie stowarzyszenie budownictwa ekologicznego

Członek Rady Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej oraz Członek Zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Współtwórca Śląskiego Klastra Internetu Rzeczy SINOTAIC. Ekspert w zakresie komputerowych systemów sterowania. Przewodził kilkunastu projektom, tworząc fabryki określane mianem Industry 4.0 w Europie i Chinach. Twórca ultranowoczesnego showroomu technologicznego w Gliwicach APA Black House. Współpracował z takimi koncernami jak: VW, GM, 3M, Daimler, MAN, Roca czy Siemens.

rafał schurma

leed fellow. właściciel, visio | architects and consultants

MArch, MS, LEED Fellow, USGBC & LEED Faculty, LEED AP BD+C, ID+C, DGNB Auditor, BREEAM Assessor, HQE Referent. Absolwent Wydziału Architektury oraz Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej. Wieloletni wykładowca programu Environmental Management (tytuł kursu: Sustainable Buildings: Design, Construction and Operations) na Harvard University.
Ważniejsze projekty to m.in.: Projekt Boston University Law School (dla firmy Beacon Architectural Associates) oraz Oasis of the Sea: największego statku pasażerskiego na świecie (dla firmy Wilson Butler Architects); udział w procesie konsultingu pierwszego w kraju budynku, który uzyskał certyfikację LEED – Borg Warner Turbo Systems; prowadzenie procesu certyfikacji jednego z pięciu najwyżej punktowanych budynków produkcyjnych na świecie (LEED Platinum) – Mars Chocolate w Sochaczewie; kompleksowe prowadzenie wielu innych zakończonych sukcesem certyfikacji (lub znajdujących się w trakcie jej procesu) np. budynek produkcyjno-biurowy dla UTC Goodrich w Rzeszowie, Hotel Baltic Park Molo dla Zdrojowej Invest/Radisson Blu – w Świnoujściu, budynek biurowy Superior dla SUPERKRAKa w Krakowie, biuro głównej siedziby firmy MARS w Warszawie, budynek produkcyjno-biurowy dla firmy Continental w Kownie czy budynek produkcyjno-biurowy dla firmy Henkel w Raciborzu.

agnieszka strzemińska

prezydentka, polskie stowarzyszenie budownictwa ekologicznego
marketing manager poland & baltics, knauf insulation

Socjolożka z zamiłowaniem do architektury i urbanistyki, w Knauf Insulation odpowiedzialna za komunikację oraz rozwój nowych produktów.

adam targowski

menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, skanska commercial development europe

Zespół, którym kieruje Adam, jest odpowiedzialny za wyznaczanie projektom celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a także certyfikację budynków biurowych grupy Skanska w tej części Europy i inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Do jego zadań należy m.in. wsparcie zespołu projektowego w zagadnieniach związanych z tematami Health & Wellbeing, polegającymi na tworzeniu zdrowej i komfortowej przestrzeni biurowej, jak również kształtowaniu przestrzeni publicznej, zgodnie z ideą placemakingu – w taki sposób, aby były przyjazne dla ludzi i otwarte dla lokalnych społeczności. Zespół Adama współpracuje z najemcami w działaniach mających na celu podnoszenie świadomości w zakresie efektywnego wykorzystywania przestrzeni biurowych oraz nowych technologii.
Adam jest aktywnym członkiem organizacji zajmujących się promocją zrównoważonego budownictwa w regionie CEE: RICS, Urban Land Institute i Polskim Stowarzyszeniu Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Anna Tofiluk

adiunkt, Politechnika Warszawska. Architekci dla Klimatu

Adiunkt w Instytucie Inżynierii Budowlanej na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w Zespole Architektury, Urbanistyki i Rysunku; współpracuje stale z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.
Prowadzi zajęcia z Rysunku Technicznego, Materiałoznawstwa, Budownictwa Ogólnego oraz Ekologii i Technologii Energooszczędnych.
Autorka publikacji dotyczących rysunku technicznego, projektowania architektonicznego i urbanistycznego, ergonomii oraz technologii budowlanych w architekturze.
Poza pracą naukowo-dydaktyczną prowadzi również działalność projektową, współprojektując obiekty mieszkalne, użyteczności publicznej, a także wnętrza. Jest opiekunem Międzywydziałowego Koła Naukowego Smart City na Politechnice Warszawskiej i członkiem Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP.

andrzej truszczyński

prezes, tkholding

Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Studia ukończył w 2009 roku. Swoje wykształcenie poszerzał również w Whittier College w Los Angeles oraz w ramach programu Erazmus w 2008 roku na Wydziale Architektury i Urbanistyki na Uniwersytecie Technicznym w Kassel w Niemczech.
Po powrocie z programu Erazmus z końcem 2008 roku, w trakcie V roku studiów rozpoczął pracę zawodową w Niemieckiej firmie Schick Architekci z Karlsruhe z filią w Rudzie Śląskiej, gdzie współtworzył Park Wodny Aquadrome w Rudzie Śląskiej. Od 2010 roku objął funkcję kierownika polskiego biura. W 2012 roku po przekształceniu firmy w Schick Architekci sp. z o.o. sp. k. stał się jej współwłaścicielem, a w 2016 roku Prezesem. Od 2015 roku współtworzy firmę DreamWorlds sp. z o.o. sp.k, która skupia się na nowoczesnych technikach w architekturze jak BIM i VR. Od 2019 roku pełni funkcję prezesa firmy TKHolding zrzeszającą grupę firm architektonicznych.

Igor Tsvirkun

TSV, TRI ski

corporate wellness

Absolwent studiów doktoranckich na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz kursów w Szkole Instruktorów i Trenerów Pawła Filiborna (Polski Związek Kulturystyki Fitness i Trójboju Siłowego).
Uczestnik wielu szkoleń obejmujących kwestie dietetyki, nowoczesnych metod treningowych oraz treningu medycznego.
Od ponad 10 lat jest trenerem personalnym. Oprócz zajęć treningowych, obecnie realizuje własne autorskie szkolenia i warsztaty na tematy związane z praktycznym zastosowaniem koncepcji Corporate Wellness. Robi to w ramach własnej działalności (TSV Igor Tsvirkun) oraz współpracując z firmą TRI SKI.

krystian wawer

partner, horizone studio
członek zarządu, polskie stowarzyszenie budownictwa ekologicznego plgbc

Ukończył Wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice Krakowskiej w 2009 roku. Studiował również na uczelni Universidad de Monterrey w Monterrey w Meksyku oraz Fachhochschule Lausitz w Cottbus w Niemczech.
W roku 2014 uzyskał uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń. Największe doświadczenie zawodowe zdobywał w pracowni Horizone Studio, pracując nad takimi projektami, jak wielokrotnie nagradzany budynek biurowy Ericpol Software Pool, a także Textorial Office Park i zespół budynków biurowych nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie.
Od 2018 roku Partner w Horizone Studio, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Dominika Zielińska

workplace solutions

Edukuje w tematach zrównoważonego projektowania, odpowiedzialności środowiskowej i społecznej, inicjatorka pierwszego w Polsce Less Waste Office.
Współwłaścicielka i główny architekt studia Workplace. Stawia na holistyczne podejście i ideę life-centered design. Specjalizuje się w projektowaniu dla biznesu, działając na styku badań, strategii i designu. Wraz z zespołem zaprojektowała ponad 150 000 metrów kwadratowych przestrzeni komercyjnych dla 60 międzynarodowych klientów. Prelegentka na wydarzeniach branży architektury, nieruchomości i zarządzania, zaangażowana w projekty pro-bono m.in. dla Fundacji Integracja.
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa oraz kierunku Management w ICAN Institute.

Kinga Zinowiec-Cieplik

adiunkt, Politechnika Warszawska. Architekci dla Klimatu

Edukuje w tematach zrównoważonego projektowania, odpowiedzialności środowiskowej i społecznej, inicjatorka pierwszego w Polsce Less Waste Office.
Współwłaścicielka i główny architekt studia Workplace. Stawia na holistyczne podejście i ideę life-centered design. Specjalizuje się w projektowaniu dla biznesu, działając na styku badań, strategii i designu. Wraz z zespołem zaprojektowała ponad 150 000 metrów kwadratowych przestrzeni komercyjnych dla 60 międzynarodowych klientów. Prelegentka na wydarzeniach branży architektury, nieruchomości i zarządzania, zaangażowana w projekty pro-bono m.in. dla Fundacji Integracja.
Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej, absolwentka Akademii Psychologii Przywództwa oraz kierunku Management w ICAN Institute.